Milyarlarca Dolar Buhar Olurken Kritik Bitcoin Tahmini Geldi!

Bitcoin (BTC) rekor kıran zirvesine yaklaşırken kripto para piyasası heyecanla dolup taşıyor. Geçtiğimiz birkaç gün, momentumda çarpıcı bir değişime tanık oldu. Önde gelen kripto para birimi %5’in üzerine çıktı ve bir aydan uzun bir süreden beri ilk kez 70.000 dolar sınırını aştı. Bu yükseliş eğilimi, kısa süreli sıkışma olarak bilinen bir olgunun körüklediği, ufukta potansiyel yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ilişkin spekülasyonları ateşledi. Ayrıca, kritik bir Bitcoin tahmini dikkat çekti.

Açığa satış yapanlar, BTC’de sıcaklığı hissediyor

Bitcoin fiyatı şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.750 dolardan sadece %3 uzakta. Ancak mevcut yükseliş momentumunu sürdürürse ve 74.300 doların üzerinde yeni bir ATH belirlerse, bu durum yaklaşık 1,45 milyar dolarlık short pozisyonların tasfiyesini tetikleyecek. Bitcoin fiyatı yükselirken, açığa satış yapanlar 300 milyon doların üzerinde bir tasfiye yaşadı. Geleneksel olarak, bir varlığın fiyatının düşeceğine inanan traderlar, onu “short pozisyona” sokarlar. Bitcoin bağlamında bu, BTC’yi ödünç almayı, mevcut fiyattan satmayı ve daha sonra farkı cebe indirmek için daha düşük bir fiyattan yeniden satın almayı içerir. Ancak fiyatın artması durumunda bu strateji olağanüstü bir şekilde geri tepebilir. Bu tam da açıktan satıcıların Bitcoin’in son yükselişiyle karşı karşıya kaldığı durum.

Veriler, uzun ve short pozisyonlar arasında önemli bir dengesizliği ortaya koyuyor. Uzun kaldıraçlı pozisyonların sayısı, short pozisyonlardan önemli bir farkla daha fazla. Fiyat yükselmeye devam ettikçe, açığa satış yapanlar pozisyonlarını kapatmak için ödünç aldıkları Bitcoin’i geri almak zorunda kalıyor, bu da short squeeze olarak bilinen kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetle fiyatın daha da yukarı çıkmasına neden oluyor. Son fiyat artışı, kaldıraçlı pozisyonlarda yaklaşık 328 milyon dolarlık tasfiyeyi tetikledi. Short pozisyonlar ise 264 milyon dolarlık darbeyi aldı. Bu tasfiye yükseliş momentumunu daha da artırıyor çünkü açığa satış yapanların zorunlu geri alımları genel satın alma baskısını artırıyor.

Yatırımcı güveni, piyasayı etkiliyor

Bitcoin’in fiyat artışını tetikleyen yenilenen yatırımcı güvenine çeşitli faktörler katkıda bulunuyor. İlk olarak, net çıkışların olduğu bir dönemden sonra spot BTC borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) olumlu bir giriş gözlemlendi. Özellikle Pazartesi günü spot Bitcoin ETF’leri, ARK Invest ve BlackRock gibi büyük yatırım şirketlerinin öncülük ettiği toplam 235 milyon dolarlık pozitif giriş gördü. Bu yenilenen kurumsal ilgi, Bitcoin’in meşru bir varlık sınıfı olarak artan kabulü ve güveni anlamına geliyor.

Nisan ayında dolaşıma giren yeni Bitcoin sayısını azaltan Bitcoin halving etkinliğinin ardından fiyat, yaklaşık bir ay boyunca 60.000-65.000 dolar aralığında yatay bir hareket dönemi yaşadı. Ancak mevcut fiyat hareketi, halvingin arz ve talep dinamikleri üzerindeki uzun vadeli etkisinden kaynaklanabilecek bu konsolidasyon aşamasından potansiyel bir kopuş olduğunu gösteriyor.

Willy Woo’dan Bitcoin tahmini geldi

Kripto para uzmanları, Bitcoin’in gelecekteki gidişatına dair ipuçları bulmak için teknik göstergeleri inceliyor. Analist Willy Woo, short pozisyonların önemli bir kısmının yakın zamanda tasfiye edilmesinin, potansiyel rekor kıran bir short squeeze’den önce yalnızca bir katman short pozisyonu kaldığını öne sürüyor. Bu senaryo gerçekleşirse, Bitcoin’i kolaylıkla önceki ATH değeri olan 73.079 doların üzerine çıkarabilir.

Dahası, mevcut fiyat modeli ile Bitcoin fiyatının %800’ün üzerinde fırladığı 2017 boğa koşusu arasında karşılaştırmalar yapılıyor. Kripto analisti Jelle, iki dönem arasında çarpıcı benzerlikler olduğuna inanıyor ve bu da Bitcoin’in mevcut boğa koşusunda 100.000 doları aşma ihtimaline işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir