Çeyrek asırlık dava: Pınar Selek yeniden yargılanıyor

İSTANBUL – 1998’de Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin yargılanan sosyolog Pınar Selek, 15’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yeniden yargılanacak. Böylelikle sosyolog Selek, daha önce 4 kez beraat ettiği ve 1 kez de ceza aldığı davada 6’ncı kez yargılanıyor.

Pınar Selek 1998’de İstanbul Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin ise yaralandığı patlamadan sorumlu tutuluyor. Selek hakkındaki yargılama ise 26 yıldır devam ediyor. Selek hakkında daha önce verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bozulmuş ve 4 kez de beraat etmişti. Selek hakkında ilk daha ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla açılmıştı. Emniyet raporlarında herhangi bir bomba bulgusuna rastlanılmadığı belirtilmesine rağmen, Abdülmecit Öztürk isimli kişinin ifadesi nedeniyle Selek, yargılanmaya başlamıştı. Yargılama süreci çeyrek asrı geçti.

‘PES ETMEK YOK’

Pınar Selek, duruşma öncesinde sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda kendisine destek verenleri alıntılayıp “pes etmek yok” mesajı verdi. Hakkındaki beraat kararının bozulması sonrasında da Selek, “Bu karar sadece yanlış ve akıl dışı değil, insanlık dışıdır. Bu kararın hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğim, edeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir